İsrail ile ihracatı kısıtlama kararının ardından Filistin’den ilk açıklama

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile telefonla görüştü. İki bakan Türkiye’nin İsrail’e ihracata yönelik aldığı kısıtlama kararını değerlendirdi.

Bakan Bolat, Filistin Ekonomi Bakanı el-Amur ile telefonda görüştü. Bolat’ın aktardığına göre görüşmede; Filistinli bakan, Türkiye’nin İsrail’e yönelik ihracat kısıtlama kararından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Ticaret Bakanlığı bugün İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının 186. gününde İsrail’e ihracat kısıtlaması getirdiğini açıklamıştı. Bakanlığın açıklamasında Türkiye’den İsrail’e gönderilen ürünlerin kapsamı da açıkça ortaya çıkmıştı.

İsrail’e yönelik kısıtlama kararı, inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsamış, kısıtlama getirilen ürünler arasında çimento, beton bloklar, uçak benzini ve jet yakıtı gibi ürünler dikkat çekmişti.

TIKLAYIN – İsrail’e ihracat kısıtlaması listesinde o madde tartışma yaratmıştı: İletişim Başkanlığı’ndan “İsrail’e jet yakıtı” açıklaması

“Dünyaya verilen mesaj açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etti”

Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Filistin Ekonomi Bakanı el-Amur ile görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı:

“Göreve yeni gelen mevkidaşım Filistin Ekonomi Bakanı Sayın el-Amur ile görüşerek hem kendisinin hem de onun aracılığıyla tüm Filistinli kardeşlerimizin ramazan bayramını kutlama fırsatı bulduk. Ayrıca kendisine yeni görevi vesilesiyle iyi dileklerimizi ilettik.

Ticaret Bakanlığı olarak bugün kamuoyuna duyurduğumuz İsrail’e ihracatı kısıtlama kararımızı değerlendirdik. Kendisi bu karardan dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, her ne kadar Filistinliler bu karardan etkilenecek olsa da dünyaya verilen mesaj açısından İsrail ile ihracatı kısıtlama kararımızın çok büyük öneme sahip olduğunu ifade etti”

TIKLAYIN – Türkiye, savaşın başlamasından altı ay sonra, 54 ürün grubunda İsrail’e ihracatı kısıtladı

TIKLAYIN – İsrail’den, Türkiye’nin ihracat kısıtlaması kararına ilk tepki: Türkiye ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alınacak

TIKLAYIN – Savaşın başlangıcından altı ay sonra gelen İsrail’e ticaret kısıtlaması: Türkiye’den İsrail’e ihracat hangi ürünlerde sürüyor?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir